Przy Dziecięcym Szpitalu Klinicznym powstanie Dom Ronalda McDonalda i przedszkole WUM

12 grudnia 2018 roku Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. dr hab. n. med. Mirosław Wielgoś oraz przedstawiciele zarządu Fundacji Ronalda McDonalda – prof. Adam Jelonek i Pani Katarzyna Nowakowska podpisali akt notarialny użyczenia Fundacji przez Uniwersytet działki budowlanej przy ulicy Księcia Trojdena. Działka leży w bezpośrednim sąsiedztwie Dziecięcego Szpitala Klinicznego. Powstanie na niej Dom Ronalda McDonalda - bezpłatny hotel dla rodzin i opiekunów małych pacjentów szpitala. W budynku będzie również przedszkole dla dzieci pracowników, studentów i doktorantów Uczelni. Rozpoczęcie budowy zaplanowano na 4 kwartał 2019 roku.

"Inicjatywa Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Fundacji zapewni pomoc nie tylko rodzinom dzieci leczonych pod okiem najlepszych specjalistów w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym naszej Uczelni. Będzie także wsparciem dla naszych pracowników i studentów, bowiem w Domu Ronalda McDonalda zlokalizowane będzie przedszkole, które ułatwi opiekę nad dziećmi, zapewni im rozwój, a jednocześnie umożliwi zaangażowanie w pracę i naukę członków społeczności Uczelni" - mówi prof. dr hab. n. med. Mirosław Wielgoś, Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

"Dom Ronalda McDonalda to nasz praktyczny sposób realizacji misji Fundacji „Aby Rodzina mogła być razem”. Dzięki Domowi rodzice mogą cały czas być blisko swoich hospitalizowanych dzieci, wspierać je w walce z chorobą. Mają jednocześnie tak niezbędną możliwość wypoczynku i regeneracji w dobrych warunkach. Dom będzie zlokalizowany w bezpośrednim sąsiedztwie Szpitala, co pozwoli opiekunom przebywać przy małych pacjentach przez  całą dobę. Wszystko jest pomyślane tak, aby skrócić czas rozłąki chorego dziecka z najbliższymi do minimum, a jednocześnie dać niezbędny komfort całej rodzinie. Fundacyjny Dom daje rodzicom i opiekunom możliwość prowadzenia trybu życia maksymalnie zbliżonego do codziennego" mówi Krzysztof Kłapa, Prezes Zarządu Fundacji Ronalda McDonalda.

W Domu Ronalda McDonalda, oprócz przestronnych, komfortowo wyposażonych apartamentów z łazienkami, będzie również dużo przestrzeni wspólnej, obejmującej sale spotkań, otwarty taras z miejscem do ćwiczeń czy dużą kuchnię i jadalnię. Pomyślano także o nowocześnie wyposażonej pralni. Dom będzie przyjaznym miejscem zarówno dla osób, które szukają wyciszenia, jak i dla tych, którzy potrzebują obecności i codziennego wsparcia ludzi rozumiejących ich trudną sytuację. Przewidziano też miejsce dla wolontariuszy, którzy na różne sposoby będą pomagać mieszkańcom Domu.

W wydzielonej części budynku znajdzie się także przedszkole. Będą z niego korzystały dzieci pracowników i studentów uczelni. Przygotowany projekt architektoniczny uwzględnia różnorodność obu planowanych funkcji przy zachowaniu pełnej autonomiczności działania.

Warszawski Dom Ronalda McDonalda będzie drugim tego typu obiektem prowadzonym przez Fundację w Polsce. Pierwszy Dom działa od trzech lat przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie. Fundacja korzysta też z ponad czterdziestoletnich doświadczeń sieci organizacji dobroczynnych Ronald McDonald House Charities prowadzącej kilkaset tego typu placówek w blisko 60 krajach świata.

Kontakt dla mediów:
Marta Wojtach