Szkoleniowa Konferencja Kardiologiczna dla studentów "Więcej Niż zawał"

11 marca br. w Auli Centrum Dydaktycznego odbyła się studencka konferencja szkoleniowa "Więcej Niż Zawał", którą poświęcono stanom nagłym w kardiologii dorosłych i dzieci. Wydarzenie skupiło kilkuset uczestników z całej Polski.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli JM Rektor naszej Uczelni – prof. Mirosław Wielgoś, Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia – prof. Barbara Górnicka, Dziekan I Wydziału Lekarskiego – prof. Paweł Włodarski oraz Dziekan II Wydziału Lekarskiego – prof. Marek Kuch.

Organizatorami spotkania byli opiekunowie i członkowie SKN przy I Katedrze i Klinice Kardiologii WUM (przewodnicząca: Monika Gawałko; opiekun: dr n.med. Paweł Balsam), SKN przy Klinice Chorób Wewnętrznych i Kardiologii WUM (przewodnicząca: Weronika Rygier; opiekun: prof. Michał Ciurzyński) oraz SKN przy Instytucie "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" (przewodnicząca: Sara Drzymalska, opiekun: dr n.med. Małgorzata Żuk).

Konferencję otworzyli prof. Grzegorz Opolski – kierownik I Katedry i Kliniki Kardiologii WUM oraz prof. Michał Ciurzyński – Kierownik Oddziału Intensywnej Opieki Kardiologicznej w Klinice Chorób Wewnętrznych i Kardiologii WUM. Witając przybyłych gości, wśród których znaleźli się wykładowcy, lekarze i studenci, podkreślili oni akademicki wymiar sympozjum.

Wykład inauguracyjny pt. : "EKG od podszewki - kardiolog pyta - elektrofizjolog komórkowy odpowiada" wygłosili: prof. Rafał Baranowski z Instytutu Kardiologii w Aninie oraz prof. Michał Mączewski z Zakładu Fizjologii Klinicznej, Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego. Elementem prelekcji był interaktywny quiz dotyczący rozpoznań zapisów EKG, który umożliwił uczestnikom sprawdzenie zdobytej wiedzy.

Przybyli na konferencję wzięli udział w 4 sesjach dydaktycznych w zakresie elektrokardiografii, echokardiografii, kardiologii sportowej oraz schorzeń kardiologicznych u pacjentek ginekologicznych.

Wśród prelegentów znaleźli się: dr Robert Kowalik, dr Monika Brzezińska, dr Monika Budnik, dr hab. Katarzyna Kurnicka, dr Wojciech Mądry, dr Renata Główczyńska, prof..Anna Fijałkowska, dr hab. Marzena Dębska, dr Agnieszka Sikorska.

Na zakończenie spotkania rozlosowano nagrody książkowe ufundowane przez wydawnictwa: PZWL, Medycyna Praktyczna, Medpharm Polska, Borgis oraz organizacje studenckie IFMSA, EMSA, a także przyznano nagrody zwycięzcom konkursu internetowego dotyczącego wiedzy pediatrycznej, ginekologicznej i internistycznej w zakresie kardiologii. I miejsce zajęła Aleksandra Kwapiszewska, II miejsce - Natalia Wiligórska, III miejsce - Zuzanna Sobiesak.

Konferencja była znakomitą okazją do poszerzenia swojej wiedzy i merytorycznej dyskusji z lekarzami i ekspertami. Organizatorzy mają nadzieję, że ogromne zainteresowanie konferencją wsród studentów sprawi, że stanie się ona coroczną tradycją Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Szczegóły dostępne pod linkiem: https://www.facebook.com/WiecejNizZawal/

Anna Lisicka
Biuro Informacji i Promocji WUM